Новости

ROBBIE WILLIAMS ВО ЗАГРЕБ

robbie-williams

На голема европска турнеја и презентација на новиот албум Take the Crown, британската поп ѕвезда Роби Вилијамс ова лето за прв пат да застане пред хрватската а воедно и македонската публика и локалните навивачи во чест на нивните нови и стари хитови. Поранешниот член на популарниот бој бенд Take That е познат по спектакуларните настапи во живо, го вклучуваат во  најдобро продаваниот меѓународен уметник  од страна на инзвонредната побарувачка за претходните соло албуми кои се продадени во повеќе од 70 милиони копии.

 

Така, да што шест негови албуме се најдоа во листа на 100 најпродавани британски албум на сите времиња, додека 2006. беше ставен на листата во Гинисовата книга на рекорди затоа што во еден ден продаде 1,6 милиони билети за концертната  турнеја  Close Encounters. Покрај тоа, тој во својата колекција има и 17 награди Brit Awards што е повеќе од било кој друг уметник, а е вклучен и во Music Hall of Fame.

 

По големото враќање минатата година на музичката сцена, Британскиот  The Sun пејачот го нарече најголемата домашна поп-ѕвезда во изминатите 20 години, што е уште една причина зошто неговите настапи не треба да ги  пропуштиме. По повод концертот во Загреб и турнеја која започнува во јуни во Манчестер, Роби им кажал на своите фанови:

 

“Јас сум многу возбуден поради што оваа година повторно настапувам во живо. Последните концерти ме потсетија на  посебното чувство да се изведуваат своите песни пред огромната публика, со сета возбуда и адреналин што оди со неа. Ајде, Загреб! ”

 

Концертот ќе биде одржан во Загреб на 13.08.2013 на стадионот Максимир а поедините хрватски музички критичари веќе однапред го прогласија овој настан за подобар и од концертите на легендарните ирци U2.

Билети и организиран превоз за овој концерт ќе може да се обезбедат како и секогаш во ЈУГОТОН ГТЦ и во продажната мрежа на купикарти за се,одсега и во СИТИМОЛ-СКОПЈЕ.