Новости

НОВА РОК (ВИЕНА) СЛАВИ 10 ГОДИНИ

Без сомнение најголемиот австриски, а во последниве години најважниот рок-фестивалот во овој дел од Европа, соседниот Нови Рок за неговиот десетти роденден е подготвена можеби најсилната постава во неговата една деценија долга историја.

Iron Maiden, The Prodigy и Black Sabbath, предводени од импресивна листа на имиња кои ќе се одржи вториот викенд во јуни ќе биде во NICKELSDORF во близина на Виена, а судејќи по силата на ѕвездите и ордите на фанови од соседните земји, затоа е многу веројатно дека уште еднаш голема група од балканските простори да се упати  на Нова рок фестивал.

 

Во прилог на истакнатите хедлајнери, фестивалот оваа година носи имиња како Soundgarden, Rob Zombie, The Offspring, Avenged Sevenfold, Mando Diao, In Flames, Dropkick Murphys, Bad Religion и многу,многу други. Секоја година во просек од 50.000 луѓе дневно се собираат во Pannonia Fields во NICKELSDORF, фестивалот што по германските близнаци Rock im Park / Rock am Ring е најголемиот собир на љубителите на жестоката рок музика во овој дел од Европа.

Во три дена исполнети со одлична музика Нова Рок во просек ќе биде домаќин на 60 бендови , а оваа година е достапен по цена од 150 евра за билет кој може да се најде во музичките продавници на Југотон ГТЦ или на сајтот koncerti.mk