Новости

СЕЌАВАЊЕ НА MICHAEL HUTCHENCE

Нема коментари

Музичкиот свет за еден момент застана на 22 ноември 1997 година, кога беше објавена веста за смртта на Мајкл Хатчинс.Австралискиот пејач на бендот INXS беше пронајден мртов во хотелската соба во Сиднеј. Обесен на својот ремен го пронајде хигиеничарката на хотелот. Хатчинс имаше 37 години. Роден е во Сиднеј во[…]

Дознај повеќе »

ТИНА ТАРНЕР СЛАВИ 78 ГОДИНИ

Нема коментари

За повеќе од 50 години пеачка кариера за нејзините концерти е продадено повише влезници него за било кој соло изведувач во историјата. Добитничката на осум Греми награди, пеачка, актер, текстописец и танчерка, една од најголемите рок личности на сите времиња, жена која дури со две синглици влезе во куќата на[…]

Дознај повеќе »

КОЈ БЕШЕ ЧАРЛС МЕНСОН

Нема коментари

Charles Manson,бушавиот чичко со кукаст крст врежан на челото,прв пат се појави во мојот живот како лик во една од поконтраверзните епизоди на култната серија South Park.Се сеќавам на предполноќното стишување  на телевизорот и првиот поглед на одбегнатиот затвореник,како заедно со Картмановиот роднина држи заложници во куќата,се за да на[…]

Дознај повеќе »

“(I Can’t Get No) Satisfaction” 50 години потоа

Нема коментари

На денешен ден, 6. јуни 1965., е објавена песната која The Rolling Stones ги претвори во шизици и ги натера професорите по англиски јазик ширум светот да се крстат поради двојната негација во песната. Беше тоа едно пролетно утро 1965. Во пресрет на третата американска турнеја на The Rolling Stones.[…]

Дознај повеќе »

КРАЛЕВИТЕ НА ЖИВАТА СВИРКА – ТОТО ВО БЕЛГРАД!

Нема коментари

Belgrade Calling продолжува со врвни рок имиња и наредната година КРАЛЕВИТЕ НА ЖИВАТА СВИРКА – ТОТО ВО БЕЛГРАД! Eден од најголемите американски бендови на сите времиња – TOTO , ќе одржи концерт на 30ти Јуни на Калемегдан во рамките на музичкиот серијал Belgrade Calling. После низа врвни имиња како што[…]

Дознај повеќе »

Музика од Red Hot Chili Peppers користена за тортура ??!!…

Нема коментари

Музиката на Red Hot Chili Peppers беше искористена за тероризирање на затворениците во американскиот затворски камп во заливот Гвантанамо   Во интервју за Ал Џезира, анонимен американски владин претставник откри детали од техниката која се користи од страна на ЦИА за мачење на затвореници во Гвантанамо – меѓу другите вознемирувачки[…]

Дознај повеќе »

Lady Gaga без шминка

Нема коментари

Лејди Гага го заврши циклусот свирки во Њујоршкиот Roseland Ballroom клуб, каде што настапи 7 дена по ред. Резултатот од напорната работа го покажа со објавување на фотографија на нејзиниот твитер профил на која беше прикажана без шминка. Lady Gaga многу ретко го покажува своето ‘чисто’ лице , со оглед[…]

Дознај повеќе »